Kolory świata w oczach

Świat nie ma kolorów! Wszystkie kolory tworzy światło o konkretnych właściwościach, które dobiega od przedmiotu do naszych oczu. To światło jest źródłem barw – takie właśnie i inne zdumiewające historie były tematem warsztatów fotograficznych „Moim okiem”, które prowadziła pani Karolina Karaś – fotografka, modelka, pasjonatka kadru.

 

„Po co robimy zdjęcia” – pytała trenerka warsztatów. „Aby mieć pamiątkę, uchwycić chwilę, zatrzymać czas lub dostrzec jak galopuje, porównać, pochwalić się ciekawym wydarzeniem, miejscem, opowiedzieć” – usłyszała.

W spotkaniu wydzielono część wstępną, kiedy uczestnicy poznali elementy profesjonalnego sprzętu fotograficznego i dowiedzieli się, jak działa. Pani Karolina opowiadała o odległej historii fotografii, która wywodzi się z malarstwa, o „Złotym podziale” (harmonicznym, złotej proporcji) i jego istotnym znaczeniu przy robieniu zdjęć.

Jak więc robić zdjęcia ciekawe? Jak kadrować i zachować proporcje? „To nie aparat robi zdjęcia, tylko my. Aparat fotograficzny działa jak ludzkie oko, to my musimy powiedzieć aparatowi, co chcemy widzieć” – mówiła pani Karolina. Choć na co dzień „pstrykamy” nawet setki zdjęć, to nie wszystko jest tu jasne i oczywiste, jak choćby to, że ruch i brak światła się nie lubią.

Interesująca okazała się praktyka w plenerze, a właściwie „W Międzyczasie” i tu działo się wiele. Pani Karolina stworzyła możliwość do uczestniczenia w szybkim kursie fotografowania przy pomocy aparatów uczestników warsztatów. Niespodzianką było to, że sprzęt fotografki również posłużył dzieciom, które miały też okazję do modelingu, czyli pozowania do zdjęć.

Na podsumowanie jeszcze zajęcia przy obróbce fotografii, kiedy okazało się, że to żmudna, precyzyjna i czasochłonna praca. Tu ważny jest jednak imponujący efekt! Głębia barw, światło, jaśniej, ciemniej, przytłumione tło, wyostrzenie… każdy detal jest istotny i każdy inaczej to postrzega, każdy „swoim okiem”.

Może to początki zainteresowań? Może kiedyś w przyszłości to się przyda? Pani Karolina Karaś zachęcała do marzeń i realizacji planów, bycia kreatywnym i realizowania się w życiu.

Pięknie dziękujemy pani fotograf za możliwość pokazania nam jak można inaczej i ciekawiej „moim okiem” patrzeć na świat pełen barw.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *