Zioła zawsze na czasie

W dawnych babcinych ogródkach zawsze było kolorowo od kwiatów i pachnąco od ziół.

 

Uczestnicy warsztatów ogrodniczych prowadzonych przez panią Elżbietę Starzak, wsiedli w wehikuł czasu i przenieśli się do czasów dzieciństwa naszych przodków. Tam… wyjątkowy zapach babcinego ogrodu, gdzie czasem dzieci bawiły się w berka lub w chowanego.

Choć wiejskie ogrody najczęściej otoczone były sztachetowym płotem, to zza niego przezierały wielobarwne kwiaty w towarzystwie różnej zieleniny. Dla naszego projektowego zespołu rośliny z ogrodu babci stały się kanwą do prac przy zagospodarowaniu skrzyń ziołowych.

 

Czego doświadczyli na warsztatach jego uczestnicy?

 • poznawali zioła i ich zastosowanie,
 • przygotowali skrzynie do zasadzenia ziół (drenaż, obornik, ziemia),
 • uporządkowali teren do ich usytuowania,
 • zasadzili zioła.

To nie była typowa praca dla dzieci, ponieważ nie wykonywali jej nigdy dotąd. Dodatkowo wymagała współdziałania w grupach, a w niektórych przypadkach trudnej sztuki kompromisu. Skrzynie ziołowe prezentują się imponująco i już pachną. Były też wykorzystane przy kolejnym nietypowym zajęciu.

Pani Elżbieta Starzak zaproponowała przygotowanie ziołowej oliwy „Międzyczasu”, którą wszyscy z zapałem i wg własnych zapachowych pomysłów wykonywali.

 

I wszystko się udało! Kolejny pracowity dzień projektowy okazał się dobrym czasem dla uczestników warsztatów, pełnym niecodziennych zajęć i wakacyjnej radości.

Za organizację wszystkich ciekawych warsztatów w Zagrodzie „W Międzyczasie” ze wzruszeniem dzieci dziękowały pani Eli. Padło dużo ważnych słów, które były wyrazem emocji i wdzięczności. Było kolorowo, pachnąco, pięknie.

 

Serdecznie dziękujemy!

 

 

 

3 thoughts on “Zioła zawsze na czasie”

 1. Witam serdecznie,
  chciałbym podziękować za bardzo ciekawe warsztaty! Mój synek spędził przemiłe chwile i wiele się przy tym nauczył. Zajęcia przez Państwa zorganizowane wzbogaciły w piękne wspomnienia jego wakacje u Babci. Jestem pod ogromnym wrażeniem dla Państwa pomysłowości w organizacji tak różnorodnych zajęć dla dzieci. Z opowieści Jasia wynika, że w każdym dziecku można obudzić malarza, rzeźbiarza,kucharza, ogrodnika…a potem można się pobawić z kotkami:)
  Mam nadzieję, że wrócimy za rok!
  Pozdrawiam serdecznie,
  Mama Jana

  1. To wspaniałe wiadomości! O to nam chodzi, aby pobudzać ciekawość dzieci, by miały radość ze wspólnej zabawy połączonej z edukacją. Ważne jest, aby otwierały się na siebie wzajemnie i otaczający świat. Pięknie dziękujemy i oczywiście serdecznie pozdrawiamy:)

 2. Witam
  Urodziłam się w Cieplicach i początek edukacji rozpoczęłam w miejscowej szkole.
  Ilekroć mam okazję przechodzić obok tej małej, starej, z tradycjami i niezwykłą historią szkoły czuję wzruszenie i wdzięczność. To bezcenne miejsce gdzie rodzi się więz społeczna, kultywowana jest kultura, tradycje wioski i świadomość pochodzenia, historii,korzeni.
  Z zachwytem przyglądam się jak w czasach roszczeń, żądań, oczekiwań z pominięciem bardzo często poczucia spełnienia obowiązku, dzieje się tyle dobrych, kształcących, twórczych rzeczy.
  Szczęśliwa to młodzież, która wokół siebie ma ludzi pracowitych, pełnych energii, zapału i oddania.
  To kolejne wakacje i warsztaty, w których bierze udział nasz wnuk.
  Chciałam podziękować w imieniu rodziny niezwykłej pani Małgorzacie Leja i pani Elżbiecie Starzak za rewelacyjne zajęcia, którymi zachwycony jest wnuk . Przyznaję, z ręką na sercu, że ja jako obserwatorka warsztatów również nabyłam kilka nowych umiejętności i tym samym dowiedziałam się ciekawych rzeczy o ziołach, znaczeniu kultury w życiu narodów, aniołach, znaczeniu lasów.
  Zdaję sobie sprawę, że przygotowanie tych warsztatów, to ogromny wysiłek. Przy tym różnorodność zajęć, sposób przekazania wiedzy, zajęcia praktyczne i troska o dzieci stały na najwyższym poziomie.
  Dlatego bardzo serdecznie chcę podziękować obu Paniom za artystyczne przeżycia, wspaniały czas spędzony w zagrodzie w Szegdach i nie tylko.
  Oby wszystkie szkoły w kraju zaznały takiej staranności, oddania, życzliwości, talentu ludzi, którzy poświęcają swój czas dzieciom, oświacie i społeczności wiejskiej.
  Jeszcze raz dziękuję z całego serca. To wspaniałe uczucie móc choć przez chwilę wrócić do wspomnień, historii czasów minionych , kontynuacji tradycji i tożsamości.

  Serdecznie pozdrawiam
  Mieszkańcy zagrody Micułówka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *