Dawna muzyka w zasięgu ręki

Czy dawna muzyka to przeżytek? Tak twierdzono do XVIII wieku. Dopiero wiek XIX odkrywa na nowo rozliczne walory muzyki sprzed wieków. Nowe brzmienie dawnej muzyki podczas warsztatów muzycznych pięknie ukazała nam pani Katarzyna Wróbel, studentka pedagogiki i organistka.

 

Ksiądz proboszcz Jacek Ćwikła na początek spotkania przybliżył historię kościoła pw. Apostołów Piotra i Pawła w Cieplicach z ich ołtarzami i naściennymi malowidłami.

I chwilę później zabrzmiała rzeczywiście dawna muzyka w jej oryginalnym brzmieniu. Uczestnicy muzycznej uczty usłyszeli utwory m. in. Wolfganga Amadeusza Mozarta, Jana Sebastiana Bacha i Franza Schuberta.

Pani Katarzyna swoją opowieść o muzyce dawnej i jej prekursorach oplotła wspaniałymi muzycznymi obrazami, sama dając popisy swojego wokalnego kunsztu. Pięknie opowiadała o powiązaniach muzyki dawnej i współczesnej, a wszystko to ilustrowała dźwiękiem. Pojawiły się też ćwiczenia w słuchaniu, porównywaniu utworów, śpiewie i interpretacji utworów. Nasza muzyczna edukatorka pokazywała jak przedłużać dźwięki, sporo mówiła o tym, co ważne jest w grze na instrumentach i co to jest cover muzyczny. Sama będąc pasjonatką muzyki w różnych jej barwach, zachęcała do aktywności, poszukiwania zainteresowań i pasji, tych muzycznych również.

Ciekawym przeżyciem była wizyta na chórze kościelnym, na którym najważniejszym sprzętem są organy, o których sporo się dowiedzieliśmy. Pod czujnym okiem pani Kasi wykonaliśmy instrumenty z rzeczy przeróżnych przy jednoczesnym połączeniu nauki i zabawy.

Na podsumowanie warsztatów daliśmy koncert dla naszych rodzin, nauczycieli, gości. Wspaniałym elementem muzycznych przygód były indywidualne występy sióstr Emilii, Aleksandry i Martyny Pigan, grających na cymbałach rzeszowskich, mających przecież swoją długą historię, a obecnie przeżywających renesans.

Pani Katarzynie przekazujemy z serca nasze podziękowanie za to, że ukazała nam muzykę poważną, również w nietypowej odsłonie, a swoją niesamowitą muzyczną pasją dzieliła się z nami bardzo profesjonalnie.

Inspiracje utworami dawnymi bardzo się nam udzieliły… Płynęła muzyka niegdysiejsza w nietypowym brzmieniu „Między nami w Międzyczasie”. Cóż to był za dzień! Cóż to był za koncert!

Zresztą wiele pokaże fotorelacja z warsztatów…

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *