„Dwadzieścia minut spędzone w lesie znacząco obniża poziom kortyzolu, zwanego hormonem stresu” – takie słowa rozpoczęły nasze spotkanie. Pod wielkim PARASOLEM LASU, jego moc prezentowały panie edukatorki Marta Sęk i Agnieszka Jabłońska z Nadleśnictwa Sieniawa. To kolejny już projektowy odcinek z cyklu „CZAS na LAS”, który panie wspaniale zaplanowały i zorganizowały. Podczas warsztatów edukacyjno-technicznych, przeżywałyśmy bardzo energetyczną przygodę.
Czym las może zainteresować? Jakie daje korzyści? Po co chodzimy do lasu? Co my możemy zrobić dla lasu? Jak pożyteczne są nietoperze? Dlaczego pszczoły są tak bardzo ważne? Niby to wiedza powszechnie znana, ale czy na pewno? Dla nas ważne okazało się poznawanie funkcji przyrodniczych, gospodarczych i społecznych lasu. Panie Marta i Agnieszka przekazując specjalistyczną i praktyczną wiedzę pięknie opowiadały o ptakach, drzewach, drewnie, roślinach, o tropach zwierząt naszych lasów, o ogromnej roli i znaczeniu pszczół na bazie Pasieki Edukacyjnej Nadleśnictwa Sieniawa.
Pod czujnym okiem naszych leśnych edukatorek wykonałyśmy prace techniczne z przyrodą w roli głównej – brzozowe plastry z pachnącą łąką, aromatyczne roślinne sole do kąpieli i naturalne świece.
Ciekawostką i nauką był konkurs „fascynujący świat zapylaczy”, którego główną laureatką została Laura Baran. Wszystkie uczestniczki uczyły się, wykazały się uważnością i otrzymały wspaniałe nagrody od Nadleśnictwa Sieniawa.
Paniom Marcie Sęk i Agnieszce Jabłońskiej oraz Nadleśniczemu Nadleśnictwa Sieniawa panu Dariuszowi Dyndałowi pięknie dziękujemy za Partnerstwo w projekcie PARASOL i roztaczamy nad Państwem nasze BMK-owe PASASOLE😊 Teraz lepiej wiemy, jak wielką MOC ma LAS i będziemy polecać chodzenie tam po zdrowie. Przebywając w naturze, w „Leśnym Resecie”, rzeczywiście robimy „reset” i poprawiamy sobie jakość życia i zdrowia (patrz Budka telefoniczna w lesie? | (kulturacieplice.pl) ). Zresztą badania naukowe potwierdzają, że las poprawia zdrowie i samopoczucie. Sami więc możemy się uzdrawiać, trzeba tylko mieć świadomość potrzeby.
Niebawem zaprosimy do lasu pod jego BMK-owy PARASOL, by poprawić Wam i sobie również samopoczucie 😊 Do zobaczenia!
PS
Wyniki badań PBS przygotowanych na zlecenie Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych w 2020 r. wykazały, że mieszkańcy Polski dostrzegają terapeutyczny potencjał lasu. 90 % ankietowanych uważa, że przebywanie w lesie dobroczynnie wpływa na kondycję psychiczną człowieka, a 86 % badanych zgodziło się ze zdaniem, że spacery w lesie znacząco obniżają ciśnienie krwi i poziom stresu.
Idź więc do lasu po zdrowie!