„Komu chce się śpiewać i tańczyć, zachowuje młodość”, więc na warsztatach MDM wszyscy byli młodzi! To był zjazd integrujący, to połączenie wiedzy i doświadczenia z pasją i młodością, refleksyjnych wspomnień sprzed laty z tym, co dzieje się TU i TERAZ.
Zespół Majdaniacy z panią Wandą Działo zaprosił nas na spotkanie do siebie. To muzyczne zdarzenie prowadził pan Michał Rydzik – muzyk, kapelmistrz, trener warsztatów, również w zakresie muzyki ludowej. Muzykowanie w Majdanie Sieniawskim to już tradycja, a Majdaniacy z MDM – em nadają na tych samych falach… muzycznych. W ubiegłorocznej edycji Bardzo Młodej Kultury wydaliśmy śpiewnik piosenek majdańskich „Muzykujemy w Majdanie”, na jego kanwie potoczyło się spotkanie. Majdańskie piosenki sprzed dziesięcioleci śpiewali wszyscy i one właśnie były inspiracją do rozmów na temat słownictwa dawnej wsi i ukazania młodzieży istoty lokalnego dziedzictwa z jednoczesnym uczulaniem na bogactwo dawnego języka zamkniętego w gwarze. Analizowaliśmy treści piosenek i ich słownictwo np. w piecu palo, stoi gospodarz w sieni, ćwiekra, świtko. Dowiedzieliśmy się o różnicach między zapisem słów i wymową. Pojawił się nowy repertuar związany z dożynkami i świętem chleba. Sam też chleb był osobną, poruszającą opowieścią.
Obejrzeliśmy film „Niech gra muzyka”, który powstał na podstawie muzycznych anegdotek spisanych przez Franciszka Kotułę, etnografa i przyjaciela wiejskich muzykantów. Rozmawialiśmy o wiejskiej muzyce, zwyczajach, odwadze, rozwadze i szczerości.
Pani Wanda Działo przekazała pani Małgorzacie Leja Kronikę Majdaniaków, której ciąg dalszy nastąpi, opiszemy w niej działania PARASOLA, teraz nasze wspólne.
„Ładnie śpiewacie! Jesteśmy spokojni, że majdańskie zwyczaje nie zaginą, bo mamy przecież Was – Młode Dusze Majdanu” – usłyszała młodzież. Ważne słowa, które budzą emocje i są też wskazaniem na kontynuację, na ciągłość, na przyszłość.