Niezwykła rola „zwykłego” pisma

Do serca pięknych cieplickich lasów zaprosiła nas pani Zofia i to ona była gospodynią naszego spotkania dotyczącego prostej czynności, która towarzyszy nam na co dzień.

 

Historia pięknego pisma jest równie długa, jak historia samego słowa pisanego. Umiejętności pięknego, poprawnego i starannego pisania były kształtowane podczas warsztatów kaligrafii. Na jej wyjątkową rolę i potężne znaczenie zwrócił na początku zajęć pan Bartosz Leja. Na co właściwie wpływa kaligrafia? Aby napisać literę, angażujemy i koordynujemy ze sobą rękę i oko, w tym samym czasie musimy zapanować nad narzędziem, którym piszemy, właściwie je chwycić, ustawić, zadziałać odpowiednią siłą i należycie napiąć mięśnie. W naszym mózgu neurony rozgrzewają się do czerwoności i uruchomione zostają ośrodki odpowiedzialne za język, mowę, wzrok, myślenie, zdolności ruchowe, koordynację czy orientację przestrzenną.

Podczas ćwiczeń pisania, nasz mózg był cały czas aktywny. Do tego mocno koncentrowaliśmy uwagę na wykonywanej czynności i wówczas słychać było nawet ciche odgłosy lasu. Pisanie odręczne ma wpływ także na naszą mowę (m.in. za łączenie głosek w wyrazy i zdania oraz za płynne formułowanie wypowiedzi) i pobudza ją, mimo iż człowiek w trakcie pisania nic nie mówi.

Pisaliśmy piórem maczanym w atramencie, przy pomocy zestawów kaligraficznych, na maszynie sprzed dziesięcioleci, przygotowywaliśmy szablony pocztówek. Nasze relacje budowaliśmy również pisząc, a każdy z uczestników warsztatów miał możliwość tworzenia swojego pamiętnika,  który krążył „Między nami w Międzyczasie” i zachęcał do wpisywania się. Czytaliśmy i wyjaśnialiśmy sobie słowa, które są ważne nie tylko przy pisaniu, ale we wspólnym „byciu razem”.

A co z pisaniem na komputerze? Badania naukowe potwierdzają zdecydowaną przewagę pisma odręcznego nad pisaniem na klawiaturze i okazuje się, że mózgi ludzi używających komputera są o wiele mniej aktywne.

Dowiedzieliśmy się, że ręczne pisanie to nie tylko stary sposób komunikacji, ale przede wszystkim  niezastąpione ćwiczenie dla naszego mózgu, które usprawnia funkcje poznawcze, wspomaga pamięć, a także rozwija wyobraźnię, pobudza kreatywność i wzbogaca mowę. Kaligrafia uczy również koncentracji i dyscypliny.

Warto zatem, zanim sięgniemy po tablet, komputer, telefon… nauczyć się obsługiwać najlepsze narzędzie, jakie mamy w zasięgu ręki – nasz mózg.

Pani Zofii serdecznie dziękujemy, że w pięknych okolicznościach przyrody spotkało nas wiele super niespodzianek, a i herbatka miętowa smakowała niepowtarzalnie.

 

Fotorelacja MEDIABAR:

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *