Bardzo Młoda Kultura kolejny raz w Cieplicach
Rzeczywiście udało się jeszcze raz! Jesteśmy grantobiorcami tegorocznej edycji konkursu na współorganizację inicjatyw, które realizowane są w województwie podkarpackim w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2021.
Nasz projekt nosi tytuł „Między nami w Międzyczasie”.
O co nam chodzi?
O nas najbardziej i o czas dla siebie wzajemnie. Ponieważ przeżywamy okres „zatorowości” w międzyludzkich relacjach, zakładamy, że priorytetem projektu jest czas. Wskazujemy na czas, który chcemy sobie darować; który łączy; jest świadkiem; uczy; stwarza możliwości, daje szanse. Skupimy uważność na czasie w kulturze i jej ważnej roli współcześnie, a przy tym zadbamy o dobrostan beneficjentów w odbudowaniu relacji. Stworzymy możliwości edukacyjnej zabawy w czasie i przestrzeni, w trakcie której młodzi ucząc się, zostaną uposażeni w umiejętności, z których mogą korzystać na bieżąco i w przyszłości.
Jaki jest nasz cel główny?
Poprzez realizację nowatorskich przedsięwzięć rozwojowych w Gminie Adamówka, będziemy ukazywać kluczową rolę edukacji kulturowej w czasie i przestrzeni historycznej oraz i jej wpływ na rzecz tworzenia wspólnego dobra.
Koncepcja projektu opiera się na procesowym „osadzaniu” naszej przeszłości w przyszłości, a łącznikiem będą tu młodzi ludzie. Zakładamy, że dzieci i młodzież – beneficjenci projektu zainteresują się działaniami, również sami będą je inicjowali, odczują poczucie sprawstwa, będą mili szansę „wejścia” do nowej inicjatywy i będą w niej poszukiwać aktywności. Wędrując w czasie i przestrzeni, będą poznawać kulturę, uczyć się korzystać z jej dorobku, sami będą dociekać jak ciekawie łączyć w edukacji kulturowej to, co było w przeszłości z tym, co tu i teraz.
Do kogo adresowany jest projekt?
Głównymi odbiorcami projektu i równocześnie inicjatorami podejmowanych nowatorskich działań będą chętni uczniowie klas II – VIII SP w Cieplicach oraz chętni uczniowie szkół podstawowych z terenu Gminy w Adamówka. Pośrednio odbiorcami projektu będą też dzieci przedszkolne, rodzice uczniów, chętni mieszkańcy sołectw Gminy Adamówka i sąsiednich gmin. Dzieci i młodzież nie mają żadnej możliwości uczestniczenia w przedsięwzięciach o podobnej tematyce i zakresie działania, a projekt jest jedyną dla nich szansą na pobudzenie i rozwój zainteresowań.
Jakie działania proponujemy?
- warsztaty plastyczne „Czas w malarstwie”
- warsztaty przyrodnicze „Jak czas wpływa na las?”
- warsztaty kulinarne „W kuchni Międzyczasu”
- warsztaty kreatywności „Anioły czasem…”
- warsztaty ogrodnicze „W babcinym ogródku”
- warsztaty fryzjerskie „Historia warkoczem spleciona”,
- warsztaty muzyczne „Nowe brzmienie dawnej muzyki”
- warsztaty kaligraficzne „Mój pamiętnik”
- warsztaty dziennikarskie „Pocztówka dawniej i dziś”
- druk pocztówek „Pozdrowienia z Cieplic” z działań projektu
- organizacja wystawy fotograficznej „Cieplice z klimatem”
- organizacja spotkań „Godni naśladowania”
- opracowanie i wydruk „Gazety w Międzyczasie”
- happening na podsumowanie projektu.
Szkoła Podstawowa w Cieplicach (sfera edukacji) realizuje projekt „Między nami w Międzyczasie” w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Kulturalno – Oświatowych i Gospodarczych w Dąbrowicy (sfera kultury) we współpracy z Zagrodą edukacyjną
„W Międzyczasie” i Nadleśnictwem Sieniawa.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura 2019-2021
Małgorzata Leja
koordynator projektu „Między nami w Międzyczasie”
A tak działo się w 2020 roku:
Udało się! Jesteśmy zwycięzcami tegorocznej edycji konkursu grantowego na współorganizację inicjatyw, które realizowane będą w województwie podkarpackim w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2020.
Nasz projekt nosi tytuł „Budujemy MOST”.
Co znaczy MOST?
MOST – Można Obywatelski Stworzyć Team
Team – zespół, drużyna
Po co MOST? Dlaczego budujemy?
Aby połączyć siły w działaniu, uczyć się współpracy i skierować wszystkie możliwe siły na odniesienie sukcesu RAZEM. To tylko i aż droga do budowania MOST-u, pokazująca, że jego tworzenie (budowanie) we wspólnocie, daje wymierne dla niej korzyści i że w rezultacie warto i trzeba podjąć wyzwanie, zespolić siły dla realizacji wspólnych celów. Razem Można Obywatelski Stworzyć Team i podjąć trud budowania wspólnoty.
Z kim RAZEM? Do kogo adresowany jest projekt?
Głównymi odbiorcami projektu i równocześnie inicjatorami podejmowanych innowacyjnych działań będą uczniowie klas I – VIII Szkoły Podstawowej w Cieplicach oraz chętni uczniowie szkół podstawowych z terenu Gminy Adamówka. Pośrednio odbiorcami projektu będą też dzieci przedszkolne, rodzice, chętni mieszkańcy sołectw Gminy Adamówka, a wspierającymi wszelkie przedsięwzięcia projektu będą nauczyciele.
W jakim celu?
Celem projektu jest stworzenie oferty innowacyjnych przedsięwzięć rozwojowych dotyczących sołectwa Cieplice i ukazanie roli edukacyjno – kulturotwórczej jaką są małe wiejskie wspólnoty, które zainicjują działania środowiska lokalnego na rzecz wspólnego dobra.
Jakie to działania?
– warsztaty przyrodnicze „Co w lesie piszczy?” z konkursem „Czy znasz TY las”,
– warsztaty plastyczne „Jestem twórcą”,
– warsztaty malarskie „Nowa – stara szkoła”,
– warsztaty ceramiczne „Z niczego – coś”,
– warsztaty „Budzenie zmysłów” w kuchni,
– warsztaty fotograficzne „Moim okiem”,
– warsztaty kreatywności „Wiem, potrafię, zrobię”,
– warsztaty dziennikarskie „Była taka historia”,
– ścieżka edukacyjno – kulturowa „U nas we wsi Cieplice”,
– utworzenie strony internetowej www na czas działań projektowych i bieżące jej prowadzenie,
– folder „Cieplice i ich walory”,
– wystawa fotograficzna „Cieplice – miejsce, w którym żyjemy”
– „Księga budowy MOST-u”.
Szkoła Podstawowa w Cieplicach (sfera edukacji) realizuje projekt „Budujemy MOST” w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Kulturalno – Oświatowych i Gospodarczych w Dąbrowicy (sfera kultury) we współpracy z Zagrodą edukacyjną „W Międzyczasie”.
Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019 – 2021.
Co to jest Bardzo Młoda Kultura?
Bardzo Młoda Kultura (BMK) to trzyletni program wspierania edukacji kulturowej. Jest to program dotacyjny Narodowego Centrum Kultury. Obecnie trwa jego II edycja, zaplanowana na lata 2019-2021.
Strategicznym celem programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 jest wzmacnianie roli edukacji kulturowej w Polsce poprzez pobudzenie i wykorzystanie edukacyjnego potencjału kultury.
W programie ważne jest, aby poprzez wspólne działania budować współpracę pomiędzy sektorami kultury i edukacji, wzmacniać edukację kulturową i integrować lokalną społeczność. Dzięki temu można bezpłatnie uczestniczyć w ciekawych zajęciach warsztatowych i finansować działania związane z edukacją kulturalną dzieci i młodzieży.
Małgorzata Leja,
koordynator projektu „Budujemy MOST”
Bardzo Młoda Kultura – jak to działa?