PARASOL → DOBROSTAN → ROZWÓJ

Cóż to za PARASOL, który wpływa na dobrostan i jest szansą na rozwój? I dlaczego PARASOL? Bo kojarzy się z ochroną przed deszczem i słońcem, łączy elegancję, funkcjonalność i troskę, daje poczucie bezpieczeństwa. Pod parasolem wiele się mieści, on wiąże z sobą ludzi. Roztacza się nad nimi wzajemnie i naszym naturalnym środowiskiem. A natura, las, w którym realizowane były zajęcia, to  PARASOL doskonały.

Co się pod nim wydarzyło? Uczestnicy projektu mieli możliwość do aktywnego spędzania czasu RAZEM, byli wspierani w rozwoju osobistym, integrowali się, budowali relacje, ćwiczyli uważność, przekazywali sobie pozytywne emocje, dbali o bezpieczeństwo swoje i tych wokół siebie, śpiewali, uczyli się rozmawiania i lokalnej gwary na podstawie wydanego w projekcie „Słownika gwary majdańskiej”.

„Działamy, integrujemy, kultywujemy tradycję i przekazujemy ją przyszłości. Razem dobrze się bawimy i  rozwijamy. Młodzi chcą z nami przebywać, a my, starzy, czujemy się dzięki nim młodsi. Cieszymy się, że młodzi są tak zaangażowani i piękni!” – to słowa, które padły od seniorów podczas spotkania podsumowującego.

PARASOL to projekt realizowany w lipcu i sierpniu na terenie Gminy Adamówka w ramach programu dotacyjnego Bardzo Młoda Kultura 2023 – 2025 Narodowego Centrum Kultury. Operatorem wojewódzkim programu było Centrum Kulturalne w Przemyślu. Partnerzy projektu: Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki z młodzieżową Grupą Inicjatyw Twórczych i Parafią pw. św. Mikołaja Biskupa oraz Zespołem Śpiewaczym MAJDANIACY z Majdanu Sieniawskiego wspólnie z Nadleśnictwem Sieniawa, towarzyszyli młodym w wakacyjnej wędrówce. Partnerstwo HORYZONT dało szansę na tworzenie wielu płaszczyzn do wspólnego działania i możliwości bycia aktywnymi przez młodych.

Już podczas wstępnej diagnozy okazało się, że młodzieży brakuje działań, miejsc, wspierających ludzi, przestrzeni, która ukaże ich zalety w  podejmowaniu ciekawych inicjatyw, wyzwań, sprzyjających otwartości na rozwiązywanie wspólnych problemów i solidarności pokoleniowej. W „cyfrowej rzeczywistości” coraz poważniej dotykającej młodych wg badań i codziennych obserwacji, istotne było ukazanie dbałości o swój dobrostan jako możliwość rozwoju. PARASOL otwierał się na uczestników projektu, a oni na siebie wzajemnie i otaczający świat. Smartfon, najczęściej w głównej roli młodzieżowej codzienności, na każde zajęcia był odkładany w wykonanej przez uczestników „budce telefonicznej” i nie było z tym żadnych problemów. W realizacji projektu istotne było ukierunkowanie na samorozwój, ekspresję kulturalną i kompetencje społeczne. Wskazanie na wspólnotę w podejmowanych działaniach między wszystkimi partnerami projektu, a dzielenie się wiedzą i korzystanie ze wspólnych doświadczeń to był priorytet PARASOLA.

„Na terenie Gminy Adamówka, w Majdanie Sieniawskim i Gospodarstwie Agroturystycznym Leśny Reset w Cieplicach, miała miejsce czwarta już tutaj przygoda z programem Bardzo Młoda Kultura. Wspólnie z partnerami projektu PARASOL postawiliśmy na wzmacnianie więzi i rozwój współpracy na rzecz podmiotowego udziału młodzieży w kulturze” – tak refleksyjnie odnosili się do wspólnego działania partnerzy i uczestnicy przedsięwzięcia.

„Budka telefoniczna”, „Las pomysłów”, „Rozmowy z wysłuchaniem”, „Moc lasu”, „Trening uważności”, „MDM – Młode Dusze Majdanu”, odwiedzenie miejsc pracy w Piekarni w Adamówce Piotra Wańczyka, Fabryki Okien VIDAWO w Adamówce oraz budowy Domu Kultury w Adamówce, zajęcia w „Leśnym Resecie” pani Zofii Pokrywka, to ogrom pracy, emocji, radości i wrażeń. Istotą wakacyjnych działań było wyposażenie beneficjentów projektu w wiedzę i kształtowanie umiejętności oraz postaw, które będą umożliwiały dostosowanie się do wszechobecnych w życiu zmian, a w przyszłości edukacyjnej i zawodowej być może staną się kluczem do kariery. Punktem wspólnym przedsięwzięcia PARASOL były działania na rzecz kompetencji XXI wieku tj. czterech umiejętności poznawczych, ułatwiających przystosowanie się do nowych sytuacji tj. krytyczne myślenie, kreatywność, komunikacja i kooperacja.

„Zajęcia, warsztaty, wydarzenia i happeningi edukacyjne odbiegały od szablonowej organizacji działań, wzmocniły tożsamość i poczucie wspólnoty młodych ludzi, poszerzyły ich wiedzę, były też procesem  budowania ciągle zachwianych wzajemnych relacji, przekazywania wartości i fascynacji tym, co bliskie, a niekoniecznie doceniane – piękna najbliższego leśnego otoczenia.

„Było ciekawie, fajnie, wesoło. Dużo się działo, trochę pracy, odpoczynku, uczenia się i zabawy. W lesie było nam z sobą dobrze. Dużo się śmiałyśmy. Nie było nudno. Szkoda, że tak szybko minęło i  PARASOL się kończy” – mówiły uczestniczki projektu.

Czy PARASOL może się skończyć? To niemożliwe! On jest wzorcem dobrej praktyki i równocześnie sugeruje potrzebę kontynuowania podobnych przedsięwzięć w przyszłości. Tak tworzy się bogactwo wspólnoty, które jest najważniejsze. Tym bogactwem są młodzi uczestnicy spotkań, również tego na podsumowanie – wspaniała młodzież, ich rodzice i rodziny oraz partnerzy, instytucje, wszyscy ludzie, których PARASOL połączył: Zespół MAJDANIACY, ksiądz prałat Janusz Jakubiec, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja Biskupa, Marta Sęk i Agnieszka Jabłońska z Nadleśnictwa Sieniawa z Nadleśniczym Dariuszem Dyndałem, Państwo Agnieszka i Piotr Wańczykowie z Piekarni Adamówka, Stanisław, Wiktor, Damian i Wojciech Pokrywkowie z Fabryki Okien VIDAWO w Adamówce, nauczyciele, trenerzy, terapeuci – Małgorzata Pigan, Joanna Brzyska, Maja Krzaczyńska, Krzysztof Leja, Michała Rydzik, Jacek Kierepka – Wójt Gminy Adamówka, Magdalena Pich – z Referatu Zamówień Publicznych i Inwestycji Urzędu Gminy Adamówka, Monika Mazur-Gałka – sołtyska Majdanu Sieniawskiego, Agnieszka Działo – przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia AKTYWNI Majdan Sieniawski i wiceprzewodnicząca Rady Gminy Adamówka, Beata Nowakowska-Dzwonnik – opiekun projektu oraz wojewódzka koordynatorka BMK Sylwia Błaut-Kowalczyk z ramienia Centrum Kulturalnego w Przemyślu, Zofia Pokrywka – Agroturystyka „Leśny Reset”, Bartosz Leja MEDIABAR.

Bardzo Młoda Kultura już po raz kolejny stworzyła szansę na działanie i lepszą przyszłość. Pięknie dziękuję za aktywność i znakomite wrażenia, za niepowtarzalne  chwile, wsparcie i obecność. Nasze spotkanie i koncert „Pod PARASOLEM” na podsumowanie projektu był pełen emocji. Dziękuję Martynie Pigan, grającej na cymbałach rzeszowskich, śpiewającym MŁODYM DUSZOM MAJDANU z Zespołem MAJDANIACY oraz wszystkim uczestnikom i gościom za towarzyszenie, wsparcie i wspólną zabawę. Przekazuję wyrazy wdzięczności za dobre słowa, również po obejrzeniu wystawy fotograficznej „PARASOL ma MOC” i zapraszam do obejrzenia fotorelacji.

Z serdecznymi pozdrowieniami,
Małgorzata Leja, koordynatorka projektu