Tekst jak plastelina

Cóż to było za spotkanie… z trzema profesjonalistkami w dziedzinie słowa!

Czy w dziennikarstwie ważny jest tekst? Jaką rolę odgrywa w komunikacji? Kto zajmuje się tekstem? Dla kogo kluczowe w pracy są słowa? Jak ważne jest słowo?

Wprowadzenie do warsztatów w wykonaniu pani Elżbiety Starzak było świetnym nawiązaniem do świata aktywności twórczej. Scenariusz spotkania nie przewidywał aż tylu ciekawych wątków i zdarzeń w jednym miejscu i czasie naraz. I to wcale nie jest dziennikarska kaczka!*

Pani Jadwiga Burek z Krakowa, grafik w Wydawnictwie Serafin zaciekawiła naszych słuchaczy dziennikarstwem. Opowiadała o pracy dziennikarza, w której głównym budulcem jest tekst. Ważnym elementem pracy dziennikarza jest też grafika, która uzupełnia słowo. W tej dziedzinie jak mówiła, iskrą jest myśl, musi zadziałać pomysł, wyobraźnia, ona jest kluczowa. Pani grafik „ubiera słowa w ładne ubranka”, opowiadała o CMYK** – u, pracy grafika i drukarza, a u nas stworzyła zespół redakcyjny, który rozpoczął intensywne prace nad tworzeniem „Gazety MOST-u”. To była żmudna praca nad „jedynką” (pierwszą stroną gazety) i zapełnianiem szpalt tekstem i grafiką. Nasi uczestnicy zmierzyli się  z dziennikarskimi ćwiczeniami, które pewnie będą przydatne przy tworzeniu i druku naszej gazetki.

Do intensywnych działań twórczych włączyła się również zaproszona na warsztaty pani Katarzyna Bieniek, aktorka. Jak wiele mądrych, ważnych i pięknych słów zostało wypowiedzianych przez naszego gościa – aktorkę.

„Tekst jest, jak plastelina – do ukształtowania, do „ulepienia”. Trzeba czytać, dużo czytać i bawić się tekstem, bawić się, bawić… I nie ma niczego od razu, trzeba pracować, dożo pracować. Zajęcia ze słowem, z tekstem, z aktorstwa powinny być w każdej szkole. To jest potrzebne do budowania dobrej przyszłości. Zachęcam do słuchania słów, do oddzielania tekstu od emocji”.

Na bazie tekstów specjalnie dla nas napisanych utworów pani Elżbiety Starzak tj. wiersza pt. „MOST” i bajki „Perliczka Euzebia” pani Katarzyna stworzyła spektakl z udziałem naszych dzieci.

Co jest potrzebne, aby powstał dobry spektakl? To potężna machina wielu ludzi, to scenarzysta, aktor, muzyk, pomocnicy techniczni, garderobiana, krawcowa, krytyk teatralny… „W Międzyczasie” pani Katarzyna została reżyserką naszego spektaklu. Zobaczcie jak to wyglądało!

Na warsztatach dziennikarskich główną rolę grało słowo i tekst. Praca ze słowem, z treścią, z wyrażaniem siebie potrzebna jest nam na przyszłość, na życie. Dzięki słowom możemy opisać wszystko, co nas otacza. Słowa to sposób na porozumiewanie się, słowa też budują MOST-y między ludźmi.


 

* Kaczka dziennikarska – termin określający nieprawdziwą, zmyśloną informację, często celowo rozpowszechnioną przez dziennikarzy, najczęściej w celu zaciekawienia czy zaszokowania odbiorcy i podniesienia w ten sposób nakładu lub oglądalności.

** CMYK – zestaw czterech podstawowych kolorów, farb drukarskich stosowanych powszechnie w druku wielobarwnym w poligrafii i metodach pokrewnych (atramenty, tonery i inne materiały barwiące w drukarkach komputerowych, kserokopiarkach itp.)

C
cyjan (ang. cyan)
M
magenta (ang. magenta)
Y
żółty (ang. yellow)
K
czarny (ang. black lub key colour)

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *