I pędzi czas… „Między nami w Międzyczasie”, a w nim nasza wyjątkowa podróż „POCIĄGIEM DO WIEDZY” ze swoimi wagonami, w których gościliśmy wspaniałych LUDZI, wypracowaliśmy PRODUKTY, nabyliśmy UMIEJĘTNOŚCI i mamy wspólne PLANY na przyszłość. Okazało się też, że posiedliśmy bogactwo wspólnoty, które było i jest chyba najważniejsze.
Tym bogactwem obdarowali nas uczestnicy naszych spotkań, również tego na podsumowanie – wspaniałe dzieci i młodzież, Ci wokół których wszystko w projekcie się działo, ich rodzice i rodziny oraz nasi partnerzy, instytucje, wszyscy ludzie „Godni naśladowania”: Elżbieta Starzak – Zagroda Edukacyjna „W Międzyczasie”, Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Kulturalno-Oświatowych z prezesem Tadeuszem Kyć, Beata Nowakowska-Dzwonnik – opiekun projektu z ramienia Centrum Kulturalnego w Przemyślu, Bernadetta Janduła – Zastępca koordynatora BMK CK Przemyśl, Katarzyna Wróbel – studentka pedagogiki i organistka, Lidia Jarzyńska-Rzepko – Salon Fryzjerski w Leżajsku, Marta Sęk i Izabela Adamczyk z Nadleśnictwa Sieniawa z Nadleśniczym Januszem Starzakiem, Joanna Zwolińska- Poczta Polska w Adamówce, Zofia Pokrywka – Alfasan Leżajsk, Edward Jarmuziewicz – Wójt Gminy Adamówka, Malwina Misiąg – dyrektor Centrum Usług Społecznych w Adamówce, Bartosz Leja MEDIABAR.
Wspólne wędrowanie, takie nasze wędrowanie…
Młodzi ze starszymi wędrując w czasie i przestrzeni, poznawali kulturę, uczyli się korzystać z jej dorobku, sami dociekali jak ciekawie łączyć w edukacji kulturowej to, co było w przeszłości z tym, co tu i teraz. To była szansa, by stawać się młodymi edukatorami kultury, by o niej rozmawiać, opisywać ją, odtwarzać i „ponieść ją” w przyszłość. To działo się mimochodem… w międzyczasie…
Stare i nowe w projekcie… możliwość powtórzeń
Dzięki zestawieniu tego, co „stare” i „młode”, uczestnicy projektu przekonali się, że w codzienności mogą korzystać z wielu ponownie odkrytych dobrodziejstw przeszłości i było to dla nich interesujące, zajmujące i rozwijające zajęcie. Podczas warsztatów okazało się, że „dawne” proste czynności i działania mogą powrócić w nowych kontekstach, być świeże, odkrywcze, twórcze i radosne (np. pisanie piórem pocztówek, ich wysyłanie na poczcie, tworzenie pamiętników, sadzenie roślin, dbanie o wizerunek, zaplatanie warkoczy, przyrządzanie zdrowych potraw). I choć mogą wydawać się odległe, bo przecież z czasów przodków, to stworzyliśmy w projekcie możliwość „powtórzeń”, wędrowania w czasie przeszłym przeplatanym ze współczesnością w ciekawej formule, co dało dodatkową szansę, otwierało czas rozmów, często zablokowanych w kontaktach rówieśniczych i międzypokoleniowych.
Powrót do aktywności…
Założeniem projektu było stworzenie warunków powrotu do aktywności, również obywatelskiej oraz ukazanie w jaki sposób popularyzacja wiedzy o codziennym życiu w przeszłości może inspirować do podejmowania ciekawych działań integracyjnych, sprzyjających tak bardzo obecnie zachwianym relacjom. I bardzo nam się razem udało!
Wolna strefa
Jednym z ważnych założeń było tworzenie tzw. „wolnej strefy” – miejsca/przestrzeni do tworzenia pomysłów, w którym młodzi ludzie planowali działania i mieli możliwość ich realizacji.
Partnerzy w działaniu, wspólnota
W naszej codzienności niebagatelna jest wspólnota w podejmowanych działaniach między partnerami projektu, jak również między członkami lokalnej społeczności, dzielenie się wiedzą i korzystanie ze wspólnych doświadczeń.
Ważnym aspektem było organizowanie przedsięwzięć przy dużym wsparciu istniejącej na terenie gminy Zagrody edukacyjnej „W Międzyczasie”, z którą Szkoła Podstawowa w Cieplicach przed pandemią rozpoczęła współpracę.
W epidemicznej rzeczywistości istotne było, aby w małej społeczności, którą staramy się kształtować, można było stwarzać możliwości do odkrywania ciekawych miejsc, osobowości i wszelkich okoliczności do rozwoju.
Bardzo Młoda Kultura jest dla takich społeczności, jak nasza szansą na lepszą przyszłość.
Dziękuję pięknie wszystkim za wspaniałe wrażenia, dobre chwile, za aktywność, wsparcie i obecność.
Nasze spotkanie na podsumowanie projektu, pełne wszelakich wrażeń obejrzyjcie w fotorelacji.
Do zobaczenia! Z serdecznymi pozdrowieniami.
Małgorzata Leja
koordynator projektu
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |